Student representatives

Student representatives are TAMK students who participate in the meetings of the bodies and working groups of Tampere University of Applied Sciences, bringing a student’s point of view to the table. The Students’ Union appoints all student representatives to the multi-member bodies of Tampere University of Applied Sciences. In addition, representatives appointed by the Students’ Union work in, for example, the boards and other bodies of various companies, foundations and other similar entities.

If you are interested in becoming a student representative, contact our actors in charge of educational and social affairs.

STUDENT REPRESENTATIVES IN TAMK

Board of Tampere University of Applied Sciences Ltd

  • Kia Kauppinen (Since May 2021)

TAMK’s Board of Examiners

  • Kati Tuomisto, personal deputy member Laura Korhonen (appointed 18.11.2020) 

TAMK’s Higher Education Council’s student members

  • Mikko Wrightson (appointed 18.11.2020) 
  • Anni Ala-Viikari (appointed 18.11.2020) 

Alumni Council

  • Ilari Savikko (2022)
  • Laura Korhonen (2022)
  • Petra Toivonen (2022)

International Affairs Group

  • Elli Korhonen (2022)

Working Group on Sustainable Development

  • Olli Hämäläinen, deputy member Linda Vallenius (2022) 

Working Group on Quality Management

  • Ville Lindgren and Hannastiina Ruismäki (2022)

LAM Working Group

  • Arttu Laukkanen (2022)

Education and Curriculum Working Group

  • Ville Lindgren and Hannastiina Ruismäki (2022) 

Accessibility Working Group

  • Linda Vallenius and Hannastiina Ruismäki (2022)

Student Counsellor Working Group

  • Tuomas Heinonen and Elli Korhonen (2022) 

Accessibility Group on Learning and Guidance

  • Tuomas Heinonen and Elli Korhonen (2022)

TAMK’s Steering Group on Security and Rescue Operation

  • Tomi Hyppänen (2022) 

TAMK’s Tuition Fee and Scholarship System Development Working Group

  • Tuomas Väkiparta (2022)

TAMK’s Crisis Group

  • Elli Korhonen, deputy member Hannastiina Ruismäki (2022)

STUDENT REPRESENTATIVES IN THE ADVISORY BOARDS OF THE PROGRAMMES

(UPDATED ACCORDING TO APPOINTMENTS, UPDATED 24.3.2021)

Professional Teacher Education Advisory Board: –
Vehicle Engineering Advisory Board: Arttu Vihavainen
Biomedical Laboratory Science Advisory Board: –
Bioproduct Engineering Advisory Board: Ville Tamminen
Energy and Environmental Engineering Advisory Board: –
Emergency Care Advisory Board: –
Physiotherapy Advisory Board: Petri Salminen
Wellbeing Technology (Master’s Degree) Advisory Board:
ICT Advisory Board: Ilari Savikko and Petri Irri
Mechanical Engineering Advisory Board: Jonna Seppälä
Midwifery Advisory Board: Siiri Salstola
Laboratory Engineering Advisory Board: Aleksi Takala 
Business Administration Advisory Board:   –
Service Business Advisory Board: Ella Koivunen
Mediapolis Advisory Board: Erkki Busnov
Forestry Advisory Board: Reetu Moilanen
Construction Site Management Advisory Board: Tarmo Lukkarinen (Construction Engineering), Kaisa Immonen (Construction Architect), Ossi Nieminen (Construction Site Management)
Radiography and Radiotherapy Advisory Board: Satu Mäkelä
Nursing Advisory Board: Merja Flink and Mona Ristikartano 
Social Services Advisory Board: Armi-Tuulia Taivainen
Electrical Engineering Advisory Board: Joakim Jokipii 
Building Services Advisory Board: Jarno Nevanperä and Jani Vuotila 
Tampere Music Academy Advisory Board:  Fanni Palmanto 
Public Health Nursing Advisory Board:  Freija Häärä
Health Care (Master’s Degrees) Advisory Board: –

STUDENTS’ UNION’S REPRESENTATIVES IN TAMPERE UNIVERSITIES

Digitalization Steering Group: Kia Kauppinen, deputy member Ville Lindgren
Carbon Group: 
Olli Hämäläinen
The follow-up committee for the strategic partnership agreement of Tampere Universities and The City of Tampere – Joonas Soukkio and Hanna Ojaniemi
Student wellbeing programme working group – Elli Korhonen, Hannastiina Ruismäki and Linda Vallenius
Kauppi Campus Working Group on Student Well-being: 
Linda Vallenius and Hannastiina Ruismäki
Sustainable Development Working Group: 
Tuomas Väkiparta, deputy member Olli Hämäläinen 
Student Well-being Program Working Group: 
Elli Korhonen and Hannastiina Ruismäki 
Study environments core team – Ville Lindgren deputy member Laura Korhonen
Data security group
– Ilari Savikko
SportUni Steering Group: 
Jutta-Noora Kuosa
Societal Interaction Council: 
Kia Kauppinen, deputy member Hanna Ojaniemi 

Community Services:
Information Management: Tuomas Väkiparta
Facilities management: Arttu Laukkanen
Library services: Hanna Ojaniemi
Sport services: Jutta-Noora Kuosa

OTHER STUDENT REPRESENTATIVES

Board of Opiskelijan Tampere ry 2022

  • Hanna Ojaniemi and Ilari Savikko (2022)  

Board of Campusravita Oy

  • Risto Masonen (Chairperson), Kia Kauppinen and Janette Kyllönen

Student Union of Tampere University’s (TREY) and Tamko’s Local Politics Advocacy Group – Group 35 000

  • Joonas Soukkio, Linda Vallenius and Hannastiina Ruismäki (2022) 

Delegation of Tampere Student Housing Foundation (TOAS) 2021–2022

  • Hanna Ojaniemi, deputy member Mikko Wrightson (appointed in autumn 2020) 
  • Jukka Hulkko, deputy member Suvi Välilehto (appointed in spring 2022) 

Board of Tampere Student Housing Foundation (TOAS) 2022–2023

  • Joonas Soukkio (appointed in autumn 2021)

FSHS Council 2021–2022 

  • Hannastiina Ruismäki (appointed in autumn 2020)