Opiskelijaedustajat

Opiskelijaedustajat ovat TAMKin opiskelijoita, jotka ovat mukana Tampereen ammattikorkeakoulun toimielinten ja työryhmien tapaamisissa, ja kertovat siellä käsiteltäviin asioihin opiskelijoiden näkökulman. Opiskelijakunta nimeää kaikki opiskelijaedustajat Tampereen ammattikorkeakoulun monijäsenisiin toimielimiin. Lisäksi opiskelijakunnan nimeämiä edustajia toimii mm. erilaisten yhtiöiden ja säätiöiden sekä muiden vastaavien tahojen hallituksissa ja muissa toimielimissä.

Mikäli olet kiinnostunut toimimaan opiskelijaedustajana, ota yhteyttä opiskelijakunnan edunvalvontatoimijoihin.

Opiskelijoiden edustajat TAMKissa

Tampereen ammattikorkeakoulu Oy:n hallitus

  • Kia Kauppinen (toukokuu 2021 alkaen)

TAMKin korkeakouluneuvoston opiskelijajäsenet

  • Mikko Wrightson (valittu 18.11.2020) 
  • Anni Ala-Viikari (valittu 18.11.2020) 

TAMKin tutkintolautakunta

  • Kati Tuomisto, henkilökohtainen varajäsen Laura Korhonen (valittu 17.11.2021) 

Kv-ryhmä

  • Aleksander Tuckett (2021) 

Kestävän kehityksen työryhmä

  • Joonas Soukkio, varajäsen Arttu Laukkanen (2021) 

Laatutyöryhmä

  • Hanna Ojaniemi ja Hannastiina Ruismäki, varalla Aleksander Tuckett ja Kia Kauppinen (2021) 

LAM-työryhmä

  • Arttu Laukkanen, varalla Aleksander Tuckett (2021)

Koulutuksien ja opetussuunnitelmien kehittämistiimi

  • Hanna Ojaniemi ja Hannastiina Ruismäki (2021) 

Saavutettavuusryhmä

  • Kia Kauppinen ja Hannastiina Ruismäki (2021)

OPO-tiimi

  • Johanna Yrjölä ja Elli Korhonen (2021) 

Oppimisen ja ohjaus -saavutettavuusryhmä

  • Johanna Yrjölä ja varalla Arttu Laukkanen (2021)

Alumnineuvosto

  • Ilari Savikko, varalla Kia Kauppinen (2021)
  • Aleksander Tuckett, varalla Janette Kyllönen (2021)
  • Hannastiina Ruismäki (2021)

TAMKin Turvallisuus- ja pelastustoiminnan johtoryhmä

  • Tomi Hyppänen (2021) 

TAMKin lukuvuosimaksujen ja apurahajärjestelmän kehittämisen työryhmä

  • Aleksander Tuckett, varalla Hanna Ojaniemi (2021)

TAMKin kriisiryhmä

  • Elli Korhonen ja varalla Hannastiina Ruismäki (2021)

Koulutusten neuvottelukuntien opiskelijaedustajat

(päivittyy valintojen mukaan, päivitetty 25.10.2021)

Ammatillisen opettajakorkeakoulun neuvottelukunta: Timo Sarajärvi
Autotekniikan neuvottelukunta: Arttu Vihavainen
Bioanalytiikan neuvottelukunta: Janna Setälä
Biotuote- ja prosessitekniikan neuvottelukunta: Ville Tamminen
Degree Program in Energy and Environmental Engineering:
Ensihoitajakoulutuksen neuvottelukunta: Samuli Mikkola ja Patrik Saarela
Fysioterapian neuvottelukunta: Petri Salminen
ICT-alan neuvottelukunta: Ilari Savikko ja Petri Irri
Konetekniikan neuvottelukunta: Jonna Seppälä
Kätilökoulutuksen neuvottelukunta: Reetta Luoranen ja Siiri Salstola
Laboratoriotekniikan neuvottelukunta: Aleksi Takala 
Liiketalouden neuvottelukunta:  Veli-Matti Kolari ja Kristiina Hyyryläinen 
Palveluliiketoiminnan neuvottelukunta: Ella Koivunen
Mediapoliksen neuvottelukunta: Erkki Busnov
Metsätalouden neuvottelukunta: Reetu Moilanen
Rakennusalan neuvottelukunta: Tarmo Lukkarinen (rakennustekniikka), Kaisa Immonen (rakennusarkkitehti), Ossi Nieminen (työnjohto)
Röntgenhoitajakoulutuksen neuvottelukunta: Satu Mäkelä
Sairaanhoitajakoulutuksen neuvottelukunta: Merja Flink ja Mona Ristikartano 
Sosiaalialan neuvottelukunta: Armi-Tuulia Taivainen
Sähkö- ja automaatiotekniikan neuvottelukunta: Joakim Jokipii 
Talotekniikan neuvottelukunta: Jarno Nevanperä ja Jani Vuotila 
Tampereen Musiikkiakatemian neuvottelukunta:  Fanni Palmanto 
Terveydenhoitajakoulutuksen neuvottelukunta:  Freija Häärä
Terveysalan ylempien ammattikorkeakoulututkintojen neuvottelukunta:

opiskelijakunnan edustajat korkeakouluyhteisössä

Digitalisaation ohjausryhmä: Hanna Ojaniemi, varajäsen Aleksander Tuckett 
Hiilijalanjälkityöryhmä: 
Kia Kauppinen  
Kaupin kampuksen hyvinvointityöryhmä: 
Joonas Soukkio ja Hannastiina Ruismäki 
Kestävän kehityksen ryhmä: 
Kia Kauppinen, varajäsen Janette Kyllönen 
Opiskeluhyvinvointityöryhmä:
Janette Kyllönen, Elli Korhonen ja Hannastiina Ruismäki 
SportUni johtoryhmä: 
Janette Kyllönen 
Yhteiskunnallisen vuorovaikuttamisen neuvosto:
Kia Kauppinen, varajäsen Suvi Hänninen 
Oppimisen digitaaliset palvelut -ohjausryhmä: Kia Kauppinen
TUNI-palvelut/ Tietohallinto: Emmi Lainpelto
TUNI-palvelut/ Tila- ja kiinteistöpalvelut: Ilari Savikko
TUNI-palvelut/ Kirjastopalvelut: Hanna Ojaniemi
TUNI-palvelut/ Liikuntapalvelut: Janette Kyllönen

muut opiskelijaedustajat

Opiskelijan Tampere ry:n hallitus 2021

  • Suvi Hänninen ja Emmi Lainpelto (valittu syksyllä 2020) 

Campusravita Oy:n hallitus

  • Risto Masonen (PJ), Anna Laurila ja Jenni Tammenmaa (valittu syksyllä 2020)

Tampereen ylioppilas- ja opiskelijakuntien kunnallispoliittinen työryhmä – Ryhmä 35 000

  • Joonas Soukkio, Kia Kauppinen ja Hannastiina Ruismäki (2021) 

Tampereen opiskelija-asuntosäätiö (TOAS) valtuuskunta 2021 – 2022

  • Hanna Ojaniemi, varajäsen Mikko Wrightson (valittu syksyllä 2020) 
  • Joonas Soukkio, varajäsen Suvi Välilehto (valittu syksyllä 2020) 

Tampereen opiskelija-asuntosäätiö (TOAS) hallitus 2020 – 2021

  • Tomi Hyppänen (valittu syksy 2019)

YTHS-valtuuskunta 2021-2022 

  • Hannastiina Ruismäki (valittu syksy 2020) 

YTHS-johtokunta 2021-2022

  • Joonas Soukkio (valittu kesällä 2021)