Opiskelijaedustajat

Opiskelijaedustajat ovat TAMKin opiskelijoita, jotka ovat mukana Tampereen ammattikorkeakoulun toimielinten ja työryhmien tapaamisissa, ja kertovat siellä käsiteltäviin asioihin opiskelijoiden näkökulman. Opiskelijakunta nimeää kaikki opiskelijaedustajat Tampereen ammattikorkeakoulun monijäsenisiin toimielimiin. Lisäksi opiskelijakunnan nimeämiä edustajia toimii mm. erilaisten yhtiöiden ja säätiöiden sekä muiden vastaavien tahojen hallituksissa ja muissa toimielimissä.

Mikäli olet kiinnostunut toimimaan opiskelijaedustajana, ota yhteyttä opiskelijakunnan edunvalvontatoimijoihin.

Opiskelijoiden edustajat TAMKissa

Tampereen ammattikorkeakoulu Oy:n hallitus

  • Joonas Soukkio (toukokuu 2022 alkaen)

TAMKin korkeakouluneuvoston opiskelijajäsenet

  • Mikko Wrightson (valittu 18.11.2020) 
  • Anni Ala-Viikari (valittu 18.11.2020) 

TAMKin tutkintolautakunta

  • Kati Tuomisto, henkilökohtainen varajäsen Laura Korhonen (valittu 17.11.2021) 

KV-opiskelijoiden tuki ja ohjaus kehittämisryhmä

  • Elli Korhonen (2022) 

Kestävän kehityksen työryhmä

  • Olli Hämäläinen, varalla Linda Vallenius (2022) 

Laatutyöryhmä

  • Ville Lindgren ja Hannastiina Ruismäki (2022)

LAM-työryhmä

  • Arttu Laukkanen (2022)

Koulutuksien ja opetussuunnitelmien kehittämistiimi

  • Ville Lindgren ja Hannastiina Ruismäki (2022) 

Saavutettavuusryhmä

  • Linda Vallenius ja Hannastiina Ruismäki (2022)

Opiskeluympäristön tarkastustyöryhmä 

  • Hannastiina Ruismäki (2022) 

OPO-tiimi

  • Tuomas Heinonen ja Elli Korhonen, varalla Tuomas Väkiparta (2022) 

Oppiminen ja ohjaus -saavutettavuusryhmä

  • Tuomas Heinonen ja Elli Korhonen (2022)

Alumnineuvosto

  • Ilari Savikko (2022)
  • Laura Korhonen (2022)
  • Petra Toivonen (2022)

TAMKin Turvallisuus- ja pelastustoiminnan johtoryhmä

  • Henna Ruostila (2022) 

TAMKin lukuvuosimaksujen ja apurahajärjestelmän kehittämisen työryhmä

  • Tuomas Väkiparta (2022)

TAMKin kriisiryhmä

  • Elli Korhonen ja varalla Hannastiina Ruismäki (2022)

Koulutusten neuvottelukuntien opiskelijaedustajat

(päivittyy valintojen mukaan, päivitetty 28.6.2022)

Ammatillisen opettajakorkeakoulun neuvottelukunta: –
Autotekniikan neuvottelukunta: Arttu Vihavainen
Bioanalytiikan neuvottelukunta:
Biotuote- ja prosessitekniikan neuvottelukunta: Ville Tamminen
Degree Program in Energy and Environmental Engineering:
Ensihoitajakoulutuksen neuvottelukunta: Rosa Henttonen ja Marianne Lehvilä
Fysioterapian neuvottelukunta: Petri Salminen
ICT-alan neuvottelukunta: Ilari Savikko ja Petri Irri
Konetekniikan neuvottelukunta: Hermanni Salonen
Kätilötyön neuvottelukunta: Siiri Salstola ja Pinja Paananen
Laboratoriotekniikan neuvottelukunta: Aleksi Takala 
Liiketalouden neuvottelukunta: Janita Salonen ja Aleksi Kolunsarka
Matkailu- ja ravitsemisalan neuvottelukunta: Ella Koivunen
Mediapoliksen neuvottelukunta: Erkki Busnov
Metsätalouden neuvottelukunta: Reetu Moilanen
Rakennusalan neuvottelukunta: Tarmo Lukkarinen (rakennustekniikka), Kaisa Immonen (rakennusarkkitehti), Ossi Nieminen (työnjohto)
Radiografian ja sädehoidon neuvottelukunta: Satu Mäkelä
Sairaanhoitajakoulutuksen neuvottelukunta: Merja Flink ja Mona Ristikartano 
Sosiaalialan neuvottelukunta: Armi-Tuulia Taivainen
Sähköalan neuvottelukunta: Joakim Jokipii 
Talotekniikka-alan neuvottelukunta: Jarno Nevanperä ja Jani Vuotila 
Musiikin neuvottelukunta:  Fanni Palmanto 
Terveydenhoitajakoulutuksen neuvottelukunta: Anniina Virtanen
SOTE YAMK neuvottelukunta:

opiskelijakunnan edustajat korkeakouluyhteisössä

Digitalisaation ohjausryhmä: Kia Kauppinen, varajäsen Ville Lindgren
Hiilijalanjälkityöryhmä: 
Olli Hämäläinen  
Kaupin kampuksen hyvinvointityöryhmä: 
Linda Vallenius ja Hannastiina Ruismäki 
Kestävän kehityksen ryhmä: 
Tuomas Väkiparta, varajäsen Olli Hämäläinen
Opiskeluhyvinvointityöryhmä:
Elli Korhonen, Hannastiina Ruismäki ja Linda Vallenius
SportUni johtoryhmä: 

Yhteiskunnallisen vuorovaikuttamisen neuvosto:
Kia Kauppinen, varajäsen Hanna Ojaniemi 
Oppimisympäristöt ydinryhmä: Ville Lindgren varalla Laura Korhonen
Korkeakouluyhteisön ja Tampereen kaupungin strategisen kumppanuussopimuksen seurantaryhmä – Joonas Soukkio, varajäsen Hanna Ojaniemi
TAMKin tietoturvaryhmä:
Ilari Savikko

Yhteisöpalvelut:
Tietohallinto: Tuomas Väkiparta
Tila- ja kiinteistöpalvelut: Arttu Laukkanen
Kirjastopalvelut: Hanna Ojaniemi
Liikuntapalvelut:

muut opiskelijaedustajat

Opiskelijan Tampere ry:n hallitus 2022

  • Hanna Ojaniemi ja Ilari Savikko (2022) 

Campusravita Oy:n hallitus

  • Risto Masonen (PJ), Kia Kauppinen ja Janette Kyllönen (2022)

Tampereen ylioppilas- ja opiskelijakuntien kunnallispoliittinen työryhmä – Ryhmä 35 000

  • Joonas Soukkio, Linda Vallenius ja Hannastiina Ruismäki (2022) 

Tampereen opiskelija-asuntosäätiö (TOAS) valtuuskunta 2021 – 2022

  • Hanna Ojaniemi, varajäsen Mikko Wrightson (valittu syksyllä 2020) 
  • Jukka Hulkko, varajäsen Suvi Välilehto (valittu keväällä 2022) 

Tampereen opiskelija-asuntosäätiö (TOAS) hallitus 2022 – 2023

  • Joonas Soukkio (valittu syksy 2021)

YTHS-valtuuskunta 2021-2022 

  • Hannastiina Ruismäki (valittu syksy 2020) 

YTHS-johtokunta 2021-2022

  • Joonas Soukkio (valittu kesällä 2021)