Tamko Topics on Tampereen ammattikorkeakoulun opiskelijakunnan (Tamko) viikkotiedote.
OPISKELIJAKUNTA
1. Solun poikkeusaukioloajat toukokuussa
2. Tamkon kesä
3. Edustajiston kokous 21.5.
4. Tamko hakee opiskelijaedustajia neuvottelukuntiin
5. Tampereen ensimmäiset torisitsit
AINEJÄRJESTÖT & OPISKELIJAELÄMÄ
6. Kela tiedottaa
7. YTHS:n palvelut kesällä
8. Lautapeliseura Kultin peli-ilta 27.5.
9. Uusi SportUni Hippos avautuu elokuussa
OPISKELIJAKUNTA
1. Solun poikkeusaukioloajat toukokuussa

Tamkon toimiston Solun aukioloajoissa on poikkeuksia toukokuussa.
Toimistomme on kiinni seuraavina päivinä:
pe 23.5.
to 29.5. Helatorstai
pe 30.5.
Muina aikoina palvelemme normaalisti.
Aurinkoista kevättä ja tervetuloa toimistollemme!
2. Tamkon kesä

AUKIOLOAJAT
Supistetut aukioloajat 2.-13.6.
Palvelemme kesäkuun alussa supistetuin aukioloajoin ma-pe klo 10-14
Toimistomme on suljettu 16.6.-1.8.
Mikäli tällä aikavälillä sinulla tulee kiireellisiä kysymyksiä, ota meihin yhteyttä sähköpostitse toimisto@tamko.fi.
Otathan huomioon sen, että kesälomien takia vastauksissa voi olla viivettä.
Toimistomme avautuu jälleen 4.8.
OPISKELIJAKORTIN JA LUKUVUOSITARRAN NOUTO
Uuden lukuvuositarran ja opiskelijakortin voi tulla noutamaan toimistolta 4.8. alkaen. Huomioithan, että emme voi luovuttaa opiskelijakorttia tai tarraa, ennen kuin olet läsnäoleva opiskelija ja opiskeluoikeutesi on alkanut.
Nykyinen tarra (9/2025) vanhenee syyskuun lopussa, eli tarranvaihdon kanssa ei ole kiire kesäloman jälkeen. Muistathan myös, että jatkavana jäsenenä mobiiliopiskelijakorttisi Tuudossa ja Slicessä toimii, vaikka et olisi vaihtanut tarraa fyysiseen opiskelijakorttiisi.
POSTITUS
Aloitamme korttien ja tarrojen postituksen myös elokuun alussa. Mikäli Tamkon jäsenyytesi on maksettu ennakkoon ja opinto-oikeutesi sekä läsnäolosi on voimassa voimme postittaa kortin tai tarran sinulle. Postitamme tuotteita vain Tampereen ulkopuolelle mutta emme ulkomaille.
- Opiskelijakortin postitus tästä linkistä
- Lukuvuositarran postitus tästä linkistä
3. Edustajiston kokous 21.5.

Pysy ajan tasalla opiskelijakuntasi asioista ja tule edustajiston kokoukseen!
Lämpimästi tervetuloa Tamkon edustajiston kokoukseen 21.5.2025 klo 16.30!
Kokous järjestetään TAMKin pääkampuksella (Kuntokatu 3, Tampere) tilassa G00-10.
Nähdään kokouksessa!
4. Tamko hakee opiskelijaedustajia neuvottelukuntiin

TAMKin neuvottelukunnat ovat tärkeä osa korkeakoulun ja työelämän välistä yhteistyötä. Ne tukevat koulutuksen työelämälähtöisyyttä, jatkuvaa oppimista sekä tutkimus- ja kehittämistoimintaa.
Nyt sinulla on mahdollisuus hakea opiskelijaedustajaksi koulutuksen neuvottelukuntaan!
Neuvottelukunnassa pääset vaikuttamaan koulutuksesi kehittämiseen yhdessä työelämän sidosryhmien kanssa. Tapaamisia on 2–4 kertaa vuodessa, joten tehtävä ei vie paljoa aikaa – mutta tarjoaa sitäkin enemmän mahdollisuuksia ja kokemuksia! Tamko perehdyttää opiskelijaedustajat neuvottelukuntien toimintaan.
Toimikaudet ovat kaksivuotisia ja nyt meneillään oleva toimikausi kestää vuoden 2026 loppuun. Opiskelijaedustajapaikat pyritään täyttämään mahdollisimman pian, joten hae heti mukaan.
Neuvottelukunnat, joihin haetaan opiskelijaedustajia:
– Bioanalyytikkokoulutuksen neuvottelukunta
– Elämystalouden neuvottelukunta (palveluliiketoiminta, media-ala ja liiketalous)
– Fysioterapeuttikoulutuksen neuvottelukunta
– Metsätalouden neuvottelukunta
– Musiikin neuvottelukunta
– Rakennusalan neuvottelukunta (rakennustekniikka, rakennusalan työnjohto ja rakennusarkkitehtikoulutus)
– Sairaanhoitajakoulutuksen neuvottelukunta
– Sosionomikoulutuksen neuvottelukunta
– Talotekniikan neuvottelukunta (sähköinen talotekniikka ja LVI-talotekniikka)
– Terveysala YAMK neuvottelukunta
– Nursing – in english
– Textile and Material engineering & Environmental engineering – in english
KIINNOSTUITKO?
Täytä opiskelijaedustajahakulomake ja ilmoittaudu mukaan!
Voit kysyä lisätietoa neuvottelukunnista ja opiskelijaedustajaksi hausta osoitteesta edunvalvonta@tamko.fi. Lisätietoa neuvottelukuntien toiminnasta löytyy myös Intrasta.
Tule mukaan kehittämään TAMKia – opiskelijan näkökulmalla on merkitystä!
5. Tampereen ensimmäiset torisitsit!

Tampereen ensimmäiset Torisitsit järjestetään 14.6.2025!
Tervetuloa kokemaan unohtumaton kesäilta Tampereen Torisitseillä – siellä missä laulu raikaa ja tori täyttyy sitsikansasta!
Torisitsit tuo näkyviin elävää opiskelijakulttuuria Tampereen Keskustorilla. Sitsaamaan kokoontuu opiskelijoita poikkitieteellisesti Tampereen yliopiston ja ammattikorkeakoulun kaikilta kampuksilta – tervetulleita ovat kaikki: teekkarit, humanistit, amk-opiskelijat, fuksit, n. vuoden opiskelijat ja alumnit. Myös korkeakouluyhteisömme henkilökunta on riemukkaan tervetullut sitsaamaan! Tampereen ensimmäiset avoimen tilan Torisitsit ovat ennennäkemätön kokemus, jossa pääset juhlistamaan korkeakouluopiskelijoiden yhteisöllisyyttä!
Sitsit ovat akateeminen pöytäjuhla, johon kuuluu kolmen ruokalajin illallinen, puheita, tervehdyksiä, lauluja ja opiskelijatunnelmaa. Torisitsit tuovat kaupunkilaisille ja matkailijoille näkyviin elävää opiskelijakulttuuria parhaimmillaan. Keskustorin keskeisellä paikalla avoimessa tilassa tapahtuvat sitsit ovat spektaakkeli, jota kuka tahansa voi tulla seuraamaan vierestä ja vaikka laulamaan tuttuja sitsilauluja.Mitä: Torisitsit
Missä: Keskustori
Milloin: 14.6.2025 klo 16:00-20:00
Miten: Tapahtumalipun voi ostaa opiskelijajärjestöjen kautta tai kide.appista ma 19.5. alkaen!
https://kide.app/events/f6f6081f-b5af-40bf-ad12-858b6d4f7249/details
Miksi: Koska kesä ja sitsaaminen on parasta!
Lue lisätietoja torisitseistä: https://trey.fi/yhteiso/tapahtumakalenteri/torisitsit
Tapahtumaan liittyvissä kysymyksissä voit olla yhteyksissä tapahtumat@trey.fi.
AINEJÄRJESTÖT & OPISKELIJAELÄMÄ
6. Kela tiedottaa

Tärkeä kuulutus opiskelijoille! Sun asumisen tuet muuttuvat syksyllä 2025!
– Voit saada syyslukukaudesta alkaen opintotuen asumislisää.
– Pääset hakemaan asumislisää kesäkuussa OmaKelassa.
– Yleistä asumistukea ei makseta opiskelijoille 31.7.2025 jälkeen.
Löydät aina uusimmat tiedot asumislisästä täältä: kela.fi/asumislisa
Opiskelijan kesä, työt ja tulot
Oletpa sitten aikeissa viettää kesäsi töiden, lomailun, opintojen tai työnhaun parissa, tutustu näihin vinkkeihin opiskelijoiden kesäajan toimeentuloa varten. Kun olet tarkistanut, että Kela-asiasi ovat kunnossa, voit suunnata rennoin mielin kesää kohti.
Lue lisää: https://www.kela.fi/ajankohtaista/opiskelijan-kesa#mietitko-miten-kesatyot-vaikuttavat-opintotukeen-tai-asumistukeen
7. YTHS:n palveluajat kesällä

YTHS palvelee korkeakouluopiskelijoita läpi kesän. Kesäkauden palvelutarjonta on mitoitettu kesäajan arvioidulle vähäisemmälle kysynnälle.
Hoidontarpeen arviointi ja digitaaliset etäpalvelumme toimivat läpi kesän arkisin normaalisti. Voit tavallisina arkipäivinä ottaa meihin yhteyttä Self-verkkopalvelun lomakkeella, SelfChatissa tai valtakunnallisen puhelinpalvelumme kautta:
- SelfChat palvelee arkisin ma–pe klo 9–11.
- Kuulovammaisten palvelulinja SelfChatissa toimii omien aukioloaikojensa mukaan.
- Valtakunnallinen puhelinpalvelu palvelee arkipäivinä maanantaista torstaihin klo 8‒15 ja perjantaisin klo 8‒14.
- Tampereen Tullin ja Hervannan palvelupisteet ovat arkisin avoinna koko kesän.
Lue lisää kesän poikkeusaikatauluista ja muusta täältä: https://www.yths.fi/ajankohtaista/2025/taalta-naet-ythsn-palveluajat-kesalla-2025/
8. Lautapeliseura Kultin peli-ilta 27.5.

Ilmoittaudu ja tule mukaan kevään viimeiseen peli-iltaan Tavernaan!
Tervetuloa mukaan Kultin lautapeli-iltaan kaikentasoiset lautapeleistä kiinnostuneet pelaajat! Illan peleinä on Camel Up, Finspan, Keep the Heroes Out!, Terraforming Mars ja Twilight Inscription.
Peli-ilta järjestetään tiistaina 27.5. klo 17 alkaen lautapelikahvila Tavernassa osoitteessa Rautatienkatu 10. Mukaan on helppo tulla – ilmoittaudu alla olevasta linkistä itsellesi mieluisaan peliin ja saavu paikalle peli-illan koittaessa. Pelin säännöt käydään läpi ennen pelaamisen aloittamista, joten ennalta sinun ei tarvitse tietää mitään. Huomioithan, että pelien sääntöjen selittäminen alkaa viimeistään klo 17.15 ja tähän mennessä Tavernassa on oltava paikan päällä. Tavernassa on käytössä opiskelijahintainen 3,5€ (norm. 4€) pelikertamaksu, jolla saat pelata koko illan.
Ilmoittautuminen aukeaa 20.5. klo 13.00 – paikkoja on rajallisesti, joten kannattaa ilmoittautua nopeasti. Ilmoittautuminen linkistä: https://forms.gle/nTdtaphCxVPmPXvZ6. Linkin takaa löydät myös kuvaukset illan peleistä.
Lämpimästi tervetuloa! <3
9. Uusi SportUni Hippos avautuu elokuussa

Hyvää kannattaa odottaa. SportUni laajentaa ja avaa uuden kuntosalin Hippokselle elokuussa 2025.
SportUni Hippos avautuu elokuun lopussa TOASin Hippoksen opiskelija-asuntokortteliin, keskimmäisen talon kellarikerrokseen. Laitteiksi saliin on valittu laadukkaat lämmittely- ja vipuvarsilaitteet ja tilaa on kaiken kaikkiin 425 neliötä. Saliin tehdään kolme painonnostopaikkaa sekä iso räkki neljällä nostopaikalla.
SportUni Hippokselle ei tule asiakaspalvelupistettä, vaan SportUni Kaupin asiakaspalvelupiste palvelee myös Hippoksen kävijöitä. Liikuntamaksun maksamisen jälkeen kuntosalille kuljetaan virtuaalisella kulkukortilla, joka otetaan käyttöön jo toukokuussa Tampereen yliopiston keskusta kampuksella Atalpassa ja SportUni Keskustassa. SportUni Hippoksen aukioloajat ovat 05:00-23:00 joka päivä.
Jos mielesi tekee jo nyt liikkumaan, SportUnin liikuntakeskukset Hervanta, Kauppi ja Keskusta palvelevat koko kesän ja jatkavat toimintaa normaalisti syyskaudella.
Tervetuloa!