YHTEYSTIEDOT

Kuntokatu 3, L-rakennus,
FI-33520 TAMPERE

+358 44 382 6561, toimisto(ät)tamko.fi
avoinna ma - pe kello 9.00 - 16.00

Opiskelijaedustajat

Opiskelijakunta nimeää kaikki opiskelijaedustajat Tampereen ammattikorkeakoulun monijäsenisiin toimielimiin. Lisäksi opiskelijakunnan nimeämiä edustajia toimii mm. erilaisten yhtiöiden ja säätiöiden sekä muiden vastaavien tahojen hallituksissa ja muissa toimielimissä. Mikäli olet kiinnostunut toimimaan opiskelijaedustajana, ota yhteyttä opiskelijakunnan edunvalvontatoimijoihin: opiskelijaedustajat[at]tamko.fi

Opiskelijoiden edustajat TAMKissa

Tampereen ammattikorkeakoulu Oy:n hallitus 

Roope Paasonen (valittu kesäkuussa 2018)

TAMKin korkeakouluneuvoston opiskelijajäsenet

Emilia Surakka (valittu 22.11.2018)

Jenni Tammenmaa (valittu 22.11.2018)

TAMKin tutkintolautakunta

Suvi Hänninen, henkilökohtainen varajäsen Anna Laurila (valittu 14.11.2018)

Kv-ryhmä

Suvi Hänninen (2019)

Laatutyöryhmä

Arttu Santamäki (2019)

LAM-työryhmä

Miska Rantala (2019)

Opetussuunnitelmatyöryhmä

Arttu Santamäki (2019)

Opinnäytetyötyöryhmä

Arttu Santamäki (2019)

OPO-tiimi

Emilia Surakka, Satu Hiltunen (2019)

TAMKin Opiskelijan hyvinvointi - ryhmä

Emmi Lainpelto, Satu Hiltunen, Hannastiina Ruismäki (2019)

TAMKin Turvallisuus- ja pelastustoiminnan johtoryhmä

Tomi Hyppänen (Tamkon toiminnanjohtaja)

Tietohallinnon ohjausryhmä

Jenni Tammenmaa (valittu syksyllä 2017)

Koulutusten neuvottelukuntien opiskelijaedustajat (päivittyy valintojen mukaan, päivitetty 1.2.2019)​

  • Bioanalytiikan neuvottelukunta: Tiina Hänninen ja Janna Setälä
  • Biotuote- ja prosessitekniikan neuvottelukunta: Siiri Venäläinen
  • Degree Program in Energy and Environmental Engineering: Tuomas Annala
  • Fysioterapian neuvottelukunta: Juuso Marttila
  • ICT-alan neuvottelukunta: Mirko Lindroth ja Joni Mettälä
  • Konetekniikan neuvottelukunta: Miro Rainio
  • Kätilökoulutuksen neuvottelukunta: Heidi Nurkka ja Reetta Luoranen
  • Laboratoriotekniikan neuvottelukunta: Saara Aalto
  • Liiketalouden neuvottelukunta: Veli-Matti Kolari
  • Metsätalouden neuvottelukunta: Patrik Blomqvist
  • Rakennusalan neuvottelukunta: Kati Kaikkonen (rakennusarkkitehti), Marcus Teerialho (rakennusmestari) ja Sami Silfverhuth (rakennustekniikka) 
  • Sairaanhoitajakoulutuksen neuvottelukunta: Anniina Kaski ja Niko Lankio
  • Sosiaalialan neuvottelukunta: Eero Heinonen
  • Sähkö- ja automaatiotekniikan neuvottelukunta: Tino Sula
  • Tampereen Musiikkiakatemian neuvottelukunta: Veera Leinonen
  • Terveydenhoitajakoulutuksen neuvottelukunta: Noora Linnakylä
  • Terveysalan ylempien amk-tutkintojen neuvottelukunta: Tiina Pitkänen​

Tampere3-opiskelijaedustajat​

  • Viestinnälliset verkkopalvelut Katriina Kaikkonen
  • SCIL Tampere3 Tietotoimisto -konseptointihanke: Katriina Kaikkonen 
  • Opiskelija- ja henkilöstökorttiryhmä: Tomi Hyppänen
  • TKI-kehittämistyö: Arttu Myllys, Anna Laurila
  • Opiskelijoiden Tampere3-iskuryhmä: Verna Rantala
  • Tampere3 Opiskelija- ja henkilöstökorttiryhmä: Tomi Hyppänen

Koulutuksen tukipalvelut ja tietojärjestelmät -työryhmät

  • Opintotoimiston, aktuaarin kanslian ja opiskelijapalveluiden toiminnot: Miska Rantala
  • Opiskelijan hyvinvointi, tuki ja sosiaaliset palvelut: Hannastiina Ruismäki
  • Liikkuvuutta ja kansainvälisyyttä tukevat palvelut: Anna Laurila
  • Opintojen ohjaus: Satu Hiltunen
  • Kansainvälisen ohjauksen alaryhmä: Anna Laurila
  • Opetussuunnitelmatyön tuki: Verna Rantala
  • Opinto-opas ja opiskelijan työpöytä: Verna Rantala
  • Ops-työn tuki: Verna Rantala

Tampere3-opetussuunnitelmatyöryhmät

  • Automaatiotekniikka: Mika Nuotio
  • Konetekniikka: Joel Haataja
  • Talous ja johtaminen: Sanni Sainio
  • Esittävät taiteet, mediatuotanto ja niiden tutkimus: Tiitus Karinen
  • Varhaiskasvatus: Heta Laurila
  • Opettajankoulutus ja musiikkipedagogia: Tiitus Karinen

Muut opiskelijaedustajat

Opiskelijan Tampere ry:n hallitus 2019

Suvi Hänninen ja Kalle Kairistola (valittu 12.12.2018)

Campusravita Oy:n hallitus

Risto Masonen (PJ), Roope Paasonen ja Tomi Hyppänen (valittu 13.12.2018)

Tampereen ylioppilas- ja opiskelijakuntien kunnallispoliittinen työryhmä - Ryhmä 35 000

Anna Laurila, Emmi Lainpelto ja Hannastiina Ruismäki (2019)

Tampereen seudun opiskelija-asuntosäätiön (TOAS) valtuuskunta 2019 - 2020
Joel Haataja  (valittu 22.11.2018)
Alvari Einola (Haatajan varajäsen, valittu 22.11.2018)
Eero Heinonen (valittu 22.11.2018)
Jenna Kuntonen (Heinosen varajäsen, valittu 22.11.2018)