YHTEYSTIEDOT

Kuntokatu 3, L-rakennus,
FI-33520 TAMPERE

+358 44 382 6561, toimisto(ät)tamko.fi
avoinna ma - pe kello 9.00 - 16.00

Edustajistovaalien tulokset

2019 vaalien tulos, jossa valittiin 2020 vuoden edustajiston jäsenet

Äänestäneet: 1645 kpl   Äänestysprosentti: 22,14 %

Sijoitus Vertausluku Ehdokkaan nimi Lista Listan äänimäärä Ehdokkaan äänimäärä Arvottu  
1 600 Mikkola Ronja Insinööri 600 70   Valittu
2 455 Heinonen Eero SoTen Valitut Palat 455 106   Valittu
3 301 Kolkka Waltteri Tradenomit 301 45   Valittu
4 300 Mäkinen Valtteri Insinööri 600 66   Valittu
5 227,5 Leineberg Janica SoTen Valitut Palat 455 48   Valittu
6 200 Mäenpää Pietu Insinööri 600 54   Valittu
7 151,6667 Sahi Jouni SoTen Valitut Palat 455 47   Valittu
8 150,5 Salojärvi Joonas Tradenomit 301 32   Valittu
9 150 Partanen Aino Insinööri 600 49 1 Valittu
10 144 Viertola Jaana Soittomediapolista 144 53   Valittu
11 120 Kallio Anton Insinööri 600 49 2 Valittu
12 113,75 Kauppinen Kia SoTen Valitut Palat 455 38   Valittu
13 101 Ylä-Nojonen Heta Palvelun ammattilaiset 101 87   Valittu
14 100,3333 Peltomaa Riika-Maria Tradenomit 301 29   Valittu
15 100 Setälä Julius Insinööri 600 36   Valittu
16 91 Hänninen Suvi SoTen Valitut Palat 455 35   Valittu
17 85,7143 Kankeri Aarne Insinööri 600 30 1 Valittu
18 75,8333 Hänninen Iina SoTen Valitut Palat 455 25   Valittu
19 75,25 Surakka Emilia Tradenomit 301 23   Valittu
20 75 Takala Aleksi Insinööri 600 30 2 Valittu
21 72 Vuorinen Petra Soittomediapolista 144 31 1 Valittu
22 66,6667 Tammenmaa Jenni Insinööri 600 28    
23 65 Syvänen Wendy SoTen Valitut Palat 455 20 1  
24 60,2 Nevala Juhani Tradenomit 301 21 1  
25 60 Wrightson Mikko Insinööri 600 27    
26 56,875 Honkakunnas Anni-Liina SoTen Valitut Palat 455 20 2  
27 54,5455 Hukka Tatu Insinööri 600 24    
28 50,5556 Vähäkuopus Teija SoTen Valitut Palat 455 18    
29 50,5 Koskinen Olli Palvelun ammattilaiset 101 14    
30 50,1667 Ronkainen Jasmiina Tradenomit 301 21 2  
31 50 Dorn Heli Insinööri 600 23    
32 48 Väisänen Asseri Soittomediapolista 144 31 2  
33 46,1538 Matilainen Tomi Insinööri 600 22    
34 45,5 Mäkinen Oona SoTen Valitut Palat 455 17    
35 43 Laurila Anna Tradenomit 301 20 1  
36 42,8571 Isomäki Jani Insinööri 600 19    
37 41,3636 Kyllönen Janette SoTen Valitut Palat 455 16    
38 40 Kallio Emma Insinööri 600 16    
39 37,9167 Setälä Janna SoTen Valitut Palat 455 15 1  
40 37,625 Soukkio Joonas Tradenomit 301 20 2  
41 37,5 Savikko Ilari Insinööri 600 14    
42 36 Melgin Ilona Soittomediapolista 144 29    
43 35,2941 Lindqvist Christian Insinööri 600 13    
44 35 Lainpelto Emmi SoTen Valitut Palat 455 15 2  
45 34 Einola Alvari Yhden tähden 34 34    
46 33,4444 Hosia Oona Tradenomit 301 20 3  
47 33,3333 Lehto Jenni Insinööri 600 12    
48 32,5 Remes Jutta SoTen Valitut Palat 455 15 3  
49 31,5789 Torvinen Joonas Insinööri 600 9    
50 30,3333 Kuusela Annika SoTen Valitut Palat 455 10    
51 30,1 Viherma Santra Tradenomit 301 12    
52 30 Santamäki Arttu Insinööri 600 5    
53 28,5714 Korvenpää Santeri Insinööri 600 4    
54 28,4375 Huokuniemi Otto SoTen Valitut Palat 455 6    
55 27,3636 Kallionpää Matias Tradenomit 301 10 1  
56 26,7647 Lankio Niko SoTen Valitut Palat 455 4    
57 25,0833 Kivelä Valtteri Tradenomit 301 10 2  
58 23,1538 Ylijoki Pinja Tradenomit 301 8    
59 21,5 Niemi Miikka Tradenomit 301 6 1  
60 20,0667 Tuhkala Antti Tradenomit 301 6 2  
61 18,8125 Hurskainen Elias Tradenomit 301 5    
62 17,7059 Lehtinen Moona Tradenomit 301 4    
63 16,7222 Kähkölä Sofia Tradenomit 301 3 1  
64 15,8421 Toivio Tatu Tradenomit 301 3 2  
65 15,05 Lahtinen Kalle Tradenomit 301 3 3  
66 10 Lehmussaari Nea Kokoomus 10 9    
67 5 Vuoksenmaa Elias Kokoomus 10 1    
 

 





Tamkon edustajisto kaudelle 2019 on valittu ja tulos vahvistettu keskusvaalilautakunnan kokouksessa 7.11.2018.

Tampereen ammattikorkeakoulun opiskelijakunta - Edustajistovaalit 2018    
Sijoitus Vertausluku Ehdokkaan nimi Lista Äänimäärä  
1 536 Paasonen Roope Insinööri 68 valittu
2 453 Heinonen Eero SoTen Valitut Palat 91 valittu
3 298 Rantala Miska Tradenomit 46 valittu
4 268 Tuominen Ville Insinööri 60 valittu
5 226,5 Kauppinen Kia SoTen Valitut Palat 43 valittu
6 178,6667 Herranen Iita Insinööri 39 valittu
7 163 Vuorinen Petra Soitto- ja mediapolista 86 valittu
8 151 Hoipo Valto SoTen Valitut Palat 35 valittu
9 149 Surakka Emilia Tradenomit 35 valittu
10 134 Einola Alvari Insinööri 37 valittu
11 113,25 Kuntonen Jenna SoTen Valitut Palat 35 valittu
12 109 Lahma Marika Palvelun ammattilaiset 36 valittu
13 107,2 Setälä Julius Insinööri 37 valittu
14 99,3333 Mettälä Joni Tradenomit 32 valittu
15 90,6 Lainpelto Emmi SoTen Valitut Palat 31 valittu
16 89,3333 Parkki Jouni Insinööri 34 valittu
17 81,5 Karinen Tiitus Soitto- ja mediapolista 56 valittu
18 76,5714 Dorn Heli Insinööri 34 valittu
19 75,5 Hänninen Iina SoTen Valitut Palat 30 valittu
20 74,5 Laurila Anna Tradenomit 28 valittu
21 67 Hukka Tatu Insinööri 25 valittu
22 66 Gröhn Vilma TAMPIO - Tampereen ammattikorkeakoulun metsäopiskelijat ry 66  
23 64,7143 Kujansuu Riikka SoTen Valitut Palat 29  
24 59,6 Häkkinen Juuso Tradenomit 27  
25 59,5556 Torvinen Joonas Insinööri 24  
26 57 Ojaniemi Hanna Tamkon Oikeat 54  
27 56,625 Einola Akseli SoTen Valitut Palat 22  
28 54,5 Ylä-Nojonen Heta Palvelun ammattilaiset 33  
29 54,3333 Väisänen Asseri Soitto- ja mediapolista 21  
30 53,6 Santamäki Arttu Insinööri 22  
31 50,3333 Setälä Janna SoTen Valitut Palat 21  
32 49,6667 Myllys Arttu Tradenomit 21  
33 48,7273 Halminen Santeri Insinööri 21  
34 45,3 Syvänen Wendy SoTen Valitut Palat 21  
35 44,6667 Kantola Juuso Insinööri 20  
36 42,5714 Kamppuri Eetu Tradenomit 19  
37 41,2308 Tammenmaa Jenni Insinööri 19  
38 41,1818 Hänninen Suvi SoTen Valitut Palat 20  
39 38,2857 Lehtorinne Petteri Insinööri 16  
40 37,75 Kuikka Henna SoTen Valitut Palat 17  
41 37,25 Hietala Santeri Tradenomit 15  
42 36,3333 Parkkonen Noora Palvelun ammattilaiset 28  
43 35,7333 Myllynen Lassi Insinööri 14  
44 34,8462 Välilehto Suvi SoTen Valitut Palat 14  
45 33,5 Koto Santeri Insinööri 14  
46 33,1111 Lahtinen Kalle Tradenomit 13  
47 32,3571 Petersohn Heli SoTen Valitut Palat 12  
48 31,5294 Savikko Ilari Insinööri 13  
49 30,2 Penttilä Tiia SoTen Valitut Palat 11  
50 29,8 Sainio Sanni Tradenomit 11  
51 29,7778 Pihlajaniemi Janne Insinööri 12  
52 28,5 Vartiainen Jenni Tamkon Oikeat 1  
53 28,3125 Kyllönen Janette SoTen Valitut Palat 9  
54 28,2105 Hiltunen Joonas Insinööri 11  
55 27,25 Nurmoranta Henna Palvelun ammattilaiset 6  
56 27,0909 Niemi Miikka Tradenomit 11  
57 26,8 Pelkonen Anssi Insinööri 9  
58 26,6471 Halme Sanna SoTen Valitut Palat 8  
59 25,5238 Haataja Joel Insinööri 7  
60 25,1667 Kuusela Taru SoTen Valitut Palat 4  
61 24,8333 Viherma Santra Tradenomit 11  
62 22,9231 Savonen Noora Tradenomit 9  
63 21,8 Heinioja Katriina Palvelun ammattilaiset 6  
64 21,2857 Äyräs Linda Tradenomit 6  
65 19,8667 Kallionpää Aleksi Tradenomit 5  
66 19 Koivunen Valtteri Tamkon Oikeat 1  
67 18,625 Sundell Lars Tradenomit 3  
68 17,5294 Reponen Ellinoora Tradenomit 3  
69 16,5556 Rodima Kirsi Tradenomit 3  
70 14,25 Lehmussaari Nea Tamkon Oikeat 1  
    TYHJÄ   0  
    HYLÄTTY   3  



Äänestysprosentti 23,45



Lataa tulos pdf-tiedostona.

 

Tamkon edustajisto kaudelle 2018 on valittu ja tulos vahvistettu keskusvaalilautakunnan kokouksessa 9.11.2017. 

Edustajistopaikka määräytyy suhteellisessa vaalitavassa vertausluvun mukaan, joka muodostuu ehdokaslistan kokonaisäänimäärän mukaan. Kaksikymmentäyksi (21) ensimmäistä suurimman vertausluvun saanutta henkilöä on valittu edustajistoon, lihavoituna taulukossa. Loput ehdolla olleet ovat varasijoilla. Varajäsenet nousevat tarvittaessa samalta ehdokaslistalta edustajistoon. Mikäli ehdokkaita ei omalla listalla enää ole, seuraavaksi suurimman vertausluvun saanut nousee edustajistoon. Vaaliohjesäännön mukaan saman vertausluvun ehdokaslistan sisällä saaneiden sijoituksen ratkaisee arpa.

# Nimi Lista Äänimäärä Vertausluku Sija
43 Roope Paasonen Insinöörilista 40 171,00000 1
27 Miska Rantala Tradenomit 49 169,00000 2
5 Eero Heinonen Soten Valitut Palat 37 152,00000 3
34 Jenni Tammenmaa Insinöörilista 21 85,50000 4
22 Arttu Myllys Tradenomit 26 84,50000 5
33 Emmi Sillanpää Soten Valitut Palat 29 76,00000 6
32 Arttu Santamäki Insinöörilista 19 57,00000 7
2 Heidi Ahokas Tradenomit 15 56,33333 8
36 Vesa-Pekka Tuomaala Soten Valitut Palat 24 50,66667 9
11 Kalle Kairistola Palvelun ammattilaiset 25 49,00000 10
37 Hanna Turpeinen TAMPIO 24 46,00000 11
3 Paula Eklund Insinöörilista 15 42,75000 12
21 Ruusa Lehtonen Soten Valitut Palat 22 38,00000 13
26 Verna Rantala Insinöörilista 14 34,20000 14
7 Juuso Häkkinen Tradenomit 14 33,80000 15
20 Anna Laurila Tradenomit 14 33,80000 16
31 Johanna Sankala Tradenomit 14 33,80000 17
17 Jenna Kuntonen Soten Valitut Palat 15 30,40000 18
35 Suvi Tulkkinen Soten Valitut Palat 14 25,33333 19
41 Wilma Yli-Mäkelä Palvelun ammattilaiset 13 24,50000 20
25 Janne Pihlajaniemi Insinöörilista 13 24,42857 21
23 Ossi Nuutero Insinöörilista 13 24,42857 22
16 Toni Korpi Insinöörilista 13 24,42857 23
13 Juha-Matti Karppi Tradenomit 13 24,14286 24
40 Oskari Välimaa TAMPIO 16 23,00000 25
29 Veera Saarinen Soten Valitut Palat 11 21,71429 26
42 Sara Kauppinen Tradenomit 8 21,12500 27
28 Santtu Räsänen Insinöörilista 8 19,00000 28
18 Essi Kuusela Tradenomit 6 18,77778 29
8 Anni Jalli Tradenomit 5 16,90000 30
6 Aki Honkanen Palvelun ammattilaiset 11 16,33333 31
14 Olli Keskinen Insinöörilista 5 15,54545 32
4 Aleksi Hehko Insinöörilista 5 15,54545 33
24 Jesse Petäys Insinöörilista 5 15,54545 34
30 Jasmeet Saini Tradenomit 3 15,36364 35
39 Markus Viitala TAMPIO 6 15,33333 36
19 Vesa-Pekka Latvala Tradenomit 1 13,52000 37
12 Aleksi Kallionpää Tradenomit 1 13,52000 38
38 Jenni Vartiainen Tamkon Oikeat 4 10,00000 39
10 Valtteri Jääskeläinen Tamkon Oikeat 3 5,00000 40
15 Valtteri Koivunen Tamkon Oikeat 2 3,33333 41
9 Jami Juutila Tamkon Oikeat 1 2,50000 42

 

Ääniä annettiin yhteensä 597 kappaletta, ei hylättyjä ääniä

 

2015 vaalin tulokset (28.10.2015)

-2016 vaalitapana suora henkilövaali, tältä sivulta löydät tulokset ja äänestysprosentin vuodelta 2012 alkaen.

äänet, nimi, valittu/varalla, koulutus

70 Wathén Heidi valittu sosiaaliala
57 Mauri Tiia valittu metsätalous
50 Hynynen Uppa valittu elokuva ja televisio
48 Hentilä Heini valittu tieto- ja viestintätekniikka
48  Myllys Arttu valittu kone- ja tuotantotekniikka
31 Laine Emmi valittu talotekniikka
31 Jalonen Linda valittu hoitotyö
29 Eronen Sanna valittu ensihoito
28 Johansson Samu valittu laboratoriotekniikka
27 Juvela Anssi valittu musiikki
26 Nieminen Riitta valittu hoitotyö
25 Hattunen Jenna valittu elokuva ja televisio
24 Rantala Verna valittu laboratoriotekniikka
23 Kairistola Kalle valittu palveluliiketoiminta
22 Honkanen Aki valittu palveluliiketoiminta
19 Setälä Jarno valittu musiikki
17 Turja Pyry valittu kone- ja tuotantotekniikka
17 Heikkilä Henni valittu sosiaaliala
14 Hytönen Saana valittu elokuva ja televisio
14 Ihalainen Essi valittu kone- ja tuotantotekniikka
14 Lehtonen Ruusa valittu hoitotyö
13 Kinnunen Oula varalla kone- ja tuotantotekniikka
11 Hokkanen Kim varalla hoitotyö
9  Törttö Taru varalla talotekniikka
5 Ahtiainen Samu Hermanni varalla palveluliiketoiminta

 

Ääniä annettiin yhteensä 674, joista hylättyjä 2. Eli äänestysprosentti on 10,48.

 

2014 vaalin tulokset tulokset (14.11.2014):

Nimi , Koulutusohjelma, Äänimäärä, valittu/varalla, mahdollinen arvonta

         

Hynynen Saara-Lotta, elokuva ja televisio, 29, Valittu   

Lindfors Sami, degree programme in media, 26, Valittu   

Jalonen Linda, hoitotyö, 25, Valittu   

Uusitalo Ilona, sosiaaliala, 24, Valittu   

Alanko Jussi, sähkötekniikka, 24, Valittu   

Korhonen Samuli, palveluiden tuottaminen ja johtaminen, 21, Valittu   

Eloniemi Ruusa, laboratoriotekniikka, 21, Valittu   

Sipilä Emma, hoitotyö, 21, Valittu   

Remes Aino, sosiaaliala, 20, Valittu   

Mehto Juuso, kone- ja tuotantotekniikka, 17, Valittu   

Niemi Teemu, rakennusalan työnjohto, 16, Valittu   

Kyösti Niko, talotekniikka, 16, Valittu   

Kosonen Ida-Rebecka, hotelli- ja ravintola-ala, 15, Valittu   

Aho Matti, rakennustekniikka, 14, Valittu   

Laaksonen Tommi, elokuva ja televisio, 14, Valittu   

Ahonen Osmo, liiketalous, 13, Valittu   

Alho Heikki, tietotekniikka, 13, Valittu   

Martikainen Julius, musiikki, 13, Valittu   

Paavoseppä Laura, rakennustekniikka, 13, Valittu   

Aalto Mari-Helena , tietojenkäsittely, 12, Valittu, Arvottu

Mälkiä Eetu, rakennusalan työnjohto, 12, Valittu, Arvottu

Lampinen Iida, sähkötekniikka, 12, varalla, Arvottu

Rafferty Dylan, ajoneuvotekniikka, 11, varalla, Arvottu

Suma Jami, sähkötekniikka, 11, varalla, Arvottu

Rantala Verna, laboratoriotekniikka, 10, varalla, Arvottu

Aro Aki, auto- ja kuljetustekniikka, 10, varalla, Arvottu

Kangasluoma Katja, nursing, 10, varalla, Arvottu

Salonen Samuli, international business, 9, varalla, Arvottu

Raatikainen Karri, sähkötekniikka, 9, varalla, Arvottu

Korolev Ilja, kone- ja tuotantotekniikka, 9, varalla, Arvottu

Hulkkonen Elina, liiketalous, 8, varalla, Arvottu

Lipponen Jonna, liiketalous, 8, varalla, Arvottu

Reiman Kristiina, hoitotyö, 8, varalla, Arvottu

Uusitalo Juhani, sähkötekniikka, 8, varalla, Arvottu

Ihalainen Sami, kone- ja tuotantotekniikka, 8, varalla, Arvottu

Ihalainen Essi, kone- ja tuotantotekniikka, 8, varalla, Arvottu

Seppälä Pekka, tietotekniikka, 8, varalla, Arvottu

Kutuk Mert, international business, 7, varalla, Arvottu

Heinonkoski Santeri, kone-ja tuotantotekniikka, 7, varalla, Arvottu

Parviainen Lasse, international business, 6, varalla, Arvottu

Koli Niko, tietotekniikka, 6, varalla, Arvottu

Leppäniemi Veera, liiketalous, 5, varalla   

Lehmussaari Nea, liiketalous, 4, varalla   

Hyvärinen Emmi, sosiaaliala, 3, varalla   

Ääniä annettiin yhteensä 565. Äänestysprosentti pyöristettynä 9,4%.

 

2013 vaalin tulokset tulokset:

Vaalin päätyttyä keskusvaalilautakunta kokoontui 8.11.2013 ja vahvisti vaalin tulokseksi seuraavan (nimi, äänimäärä, valittu/varalla sekä mahdollinen arpominen):

Ilona Uusitalo    34, valittu

Atte Arkko    30, valittu

Niko Kyösti    24, valittu

Noora Paarto    23, valittu

Tico Svart    23, valittu

Tuukka Tuovinen    21, valittu

Saara-Lotta Hynynen    21, valittu

Matti Aho    20, valittu

Outi Lehtonen    19, valittu

Heikki Alho    19, valittu

Emma Sipilä    17, valittu

Nea Lehmussaari    17, valittu

Juho Tasanko    16, valittu

Mira Mäkinen    15, valittu

Tytti-Emilia Mäkipää    15, valittu

Roni Kainulainen    14, valittu

Topi Talvitie    14, valittu

Jenna Suoranta    14, valittu

Hanna-Kaisa Räisänen    14, valittu

Heidi Mäkelä    12, valittu

Pekka Seppälä    11, valittu, arvottu



****



Aila Leppäkoski    11, varalla, arvottu

Dylan Rafferty    9, varalla

Emmi Hyvärinen    8, varalla, arvottu

Essi Ihalainen    8, varalla, arvottu

Kristiina Reiman    6, varalla, arvottu

Matti Huida    6, varalla, arvottu

Verna Rantala    6, varalla, arvottu

Emma Kökkö    5, varalla

Eero Pruuki    4, varalla

Ääniä annettiin yhteensä 456 ja ääntään käytti noin 7,6% jäsenistöstä.

 

 

 

 

 

2012 vaalin tulokset:

Vaalin päätyttyä keskusvaalilautakunta kokoontui 6.11.2012 ja vahvisti vaalin tulokseksi seuraavan:



Hyvärinen Emmi, valittu, ääniä 46

Kunnila Emmi, valittu, ääniä 41

Koivumäki Janne, valittu, ääniä 40

Mäkipää Tytti-Emilia, valittu, ääniä 39

Robinkov Andrei, valittu, ääniä 36

Laine Jarno, valittu, ääniä 35

Kangasluoma Katja, valittu, ääniä 34

Lahti Heli, valittu, ääniä 33

Lehtonen Outi, valittu, ääniä 32

Haikonen Jani, valittu, ääniä 31

Sinkkonen Laura, valittu, ääniä 30

Lampuoti Jarkko, valittu, ääniä 28

Ruotsalainen Matias, valittu, ääniä 26

Repo Katriina, valittu, ääniä 25

Alho Heikki, valittu, ääniä 25

Kyrö Antti, valittu, ääniä 25

Kyösti Niko, valittu, ääniä 25

Keskinen Karoliina, valittu, ääniä 24

Aro Aki, valittu, ääniä 23

Ameziane Maria, valittu, ääniä 22

Talvitie Topi, valittu, ääniä 22

***

Siirilä Eero, varalla, ääniä 21

Tasanko Juho, varalla, ääniä 20

Mäkinen Iina, varalla, ääniä 17 (arvottu)

Iloranta Pia, varalla, ääniä 17 (arvottu)

Rantala Verna, varalla, ääniä 17 (arvottu)

Huhtinen Satu, varalla, ääniä 16

Ihalainen Sami, varalla, ääniä 11

Staack Kristian, varalla, ääniä 9 (arvottu)

Kökkö Emma, varalla, ääniä 9 (arvottu)

Tuomainen Jenni, varalla, ääniä 8

Järvinen Mauri, varalla, ääniä 4

 

Äänestysprosentti: 13,2 %

Tämän vuoden toimijat onnittelevat valittuja!