YHTEYSTIEDOT

Kuntokatu 3, L-rakennus,
FI-33520 TAMPERE

+358 44 382 6561, toimisto(ät)tamko.fi
avoinna ma - pe kello 9.00 - 16.00

Tamko Topics 40/2016

Tamko Topics on Tampereen ammattikorkeakoulun opiskelijakunnan (Tamko) viikkotiedote.

Tamko Topics is a weekly newsletter of The Students' Union of Tampere University of Applied Sciences.

Opiskelijakunta
1. 6500 kertaa kiitos!
2. Topicsin julkaistavan materiaalin deadline muuttuu keskiviikoksi
3. Tamkon toimintaan/hallitukseen vuonna 2017?
4. Tamkon jäsenetuna 2 kuukauden Aamulehdet
5. Tervetuloa aktiivituutoriksi!
6. Ilmoittaudu KV-tuutoriksi!
7. Haalarimerkkien ompeluilta 3.10. Solulla
8. Sinulle paikka koulutuksen ja työelämän rajapinnassa?
9. Kysy aktiivituutoreilta -tapahtuma Facebookissa 5.10.

Ainejärjestöt ja opiskelijaelämä
10. TIRO ry:n hallitusinfo ja yhdistyksen sääntömääräinen syyskokous
11. Tekniikan opiskelijoiden työssäkäyntitutkimus 2016
12. WAPPULEHTI TAMPPI saapuu TAMKiin
13.  Kerin paritanssikurssi opiskelijoille ja nuorille aikuisille
14. Uusi Sportive -mobiilisovellus auttaa löytämään liikuntapaikat ja –kaverit

English Summary
15. 6500 members and more - thank you!
16. Become an International Tutor!
17. The deadline for submitting material for Tamko Topics is changing to Wednesday
18. Overallbadge sewing night on 3.10 at Solu
19. A new mobile application called Sportive helps you to find more sport places and friends
20. Keri’s partner dancing course for students and young adults
21. TAMPPI is coming to TAMK 11.10.2016

******************************************************************************************
OPISKELIJAKUNTA
******************************************************************************************

1. 6500 kertaa kiitos!

Opiskelijakunta Tamkon jäsenmäärä ylitti ensimmäistä kertaa historiassa 6500 jäsenen rajapyykin. Kiitos siitä kuuluu teille, jäsenillemme, joita ilman toimintamme ei olisi mahdollista. Tarjoamme tämän kunniaksi jäsenillemme kakkua ja kahvia Solulla keskiviikkona 5.10.2016 klo 12 alkaen. Tervetuloa!

2. Topicsin julkaistavan materiaalin deadline muuttuu keskiviikoksi

Tamko Topicsin eli opiskelijakunnan uutiskirjeen julkaistavaksi toivottavien materiaalien deadline muuttuu keskiviikoksi nykyisen torstain sijaan. Uusi deadline seuraavan maanantain Topics-jutuilla tulee olemaan keskiviikkoisin klo 23.59. Uuteen käytäntöön siirrytään viikolla 43 lähtien eli viikon 44 materiaalit pitää olla Tamkon tiedottajan (tiedottaja@tamko.fi) sähköpostissa keskiviikkona 26.10.  Deadlinen jälkeen tulleita ehdotuksia ei voida ottaa mukaan uutiskirjeeseen. Samalla muistutamme kaikkia materiaalia lähettäviä toimittamaan viestin myös englanniksi poislukien tapaukset, jossa esimerkiksi tapahtuma tai ilmoitus koskee vain ja ainoastaan suomenkielisiä.

Lisätietoja: tiedottaja@tamko.fi

3. Tamkon toimintaan/hallitukseen vuonna 2017?

Kiinnostaako Tamkossa toimiminen 2017? Tule kysymään ja kuulemaan lisää 3.10. kello 17.00

Tamkon Solulla järjestetään ma 3.10.2016 kello 17.00 - 19.00 tilaisuus, jossa voit kysyä ja kuulla lisää Tamkossa toimimisesta. Löytyykö sinusta tekijäintoa? Järjestömieltä? Edunvalvojaa? Haluatko olla osa sitä joukkoa joka huolehtii sinusta ja kavereistasi? Tule hallitusinfoon tutustumaan Tamkon aktiivitoimintaan ja nykyisiin tekijöihin. Kerromme mielellämme myös arjestamme ja tekemisistämme vuoden aikana. 

Lisätietoja:
www.facebook.com/events/633545930168222

4. Tamkon jäsenetuna 2 kuukauden Aamulehdet

Tamko tarjoaa jäsenilleen etuna Aamulehden kahdeksi kuukaudeksi veloituksetta. Lahjatilaukseen sisältyy painettu Aamulehti, 
rajaton lukuoikeus aamulehti.fi sisältöihin, digitaalinen näköislehti ja vain verkossa ilmestyvä iltapäiväpainos Hetki. 
Halutessasi voit tilata lahjalehden ilman paperilehteä Verkon täystilauksena.

Toimi siis pian ja hyödynnä jäsenetusi!

Tilaa lahjalehtesi ja katso tarkemmat tiedot sähköposti-Topicsista!

Tilaus on tehtävä viimeistään 16.10.2016. 

5. Tervetuloa aktiivituutoriksi!

Oletko kyllästynyt purnaukseen?  Mikä TAMKissa toimii ja mikä ei? Aktivoidu – anna rakentavaa palautetta ja tule aktiivituutoriksi. Aktiivituutorina pääset ideoimaan ja toteuttamaan Tamkon edunvalvontaviikon. Lisäksi tutustut koulutuksissa eri alojen toimijoihin, mutta samalla myös tieto ja tuntemus omasta koulutusalasta lisääntyvät. Pyrimme löytämään innokkaita eri alojen opiskelijoita, joilla olisi aidosti halua lähteä nostamaan kissa pöydälle, sekä kertomaan kuinka opiskelijat oikeasti asiat näkevät ja kokevat!

Iltakoulutukset järjestetään ti 25.10. ja to 27.10 klo 17-20. Ilmoittautuneet saavat lisäinfoa koulun sähköpostiosoitteeseen. Ilmoittaudu 16.10. mennessä, niin tiedämme varata tarpeeksi kahvia ja sämpylöitä!

Ilmottaudu mukaan tästä:
https://lomake.tamk.fi/v3/lomakkeet/22108/lomake.html

Aktivoidu nyt!

Ps. Saat Bonus 1 -kohtaan leiman Tursaspassiisi, kun haet aktiivituutoriksi!

6. Ilmoittaudu KV-tuutoriksi!

Tamko kouluttaa kv-tuutoreita tänne tulevien vaihto-opiskelijoiden avuksi. Koulutuksissa käsitellään muun muassa vaihto-opiskelijan saapumiseen liittyviä käytännön asioita sekä tuutorin vastuita.

Koulutus on kaksi-iltainen ja järjestetään torstaina 3.11. ja keskiviikkona 9.11. klo 17-20 auditoriossa G00-10. Kutsumme kaikki ilmoittautuneet kuulemaan lisää kv-tuutoroinnista vielä ennen koulutuksia.

Koulutuksissa tarjolla kahvia ja sämpylää. Muistathan, että monen muun kivan kokemuksen ja uuden tuttavuuden lisäksi kv-tuutoroinnista saa myös opintopisteitä. Lisäksi opintojakson suoritettuasi saat lisäpisteen, mikäli olet hakemassa vaihtoon.

Voit ilmoittautua koulutukseen alla olevasta linkistä, ilmoittautuminen päättyy ke 26.10.2016.

Ilmoittautumislomake löytyy täältä:
https://lomake.tamk.fi/v3/lomakkeet/22109/lomake.html

Kysyttävää? Ota yhteyttä international@tamko.fi

Saat Tursaspassiisi leiman kohtaan "Hae vertais- tai kv-tuutoriksi", kun haet kv-tuutoriksi!

Tervetuloa mukaan tuutoroimaan!

7. Haalarimerkkien ompeluilta 3.10. Solulla

Ennen Approja laitetaan uudet haalarit edustuskuntoon ja ommellaan kaikki alkusyksyn aikana kerätyt merkit kiinni yhdessä toisiamme tsempaten! Tamkolta löytyy jonkun verran neuloja ja lankaa, jos et itse sellaisia satu omistamaan. Kannattaa kuitenkin huomioida se, ettei aivan jokaista väriä välttämättä löydy. Ilta alkaa arviolta noin klo 18, aikataulu tarkentuu lähempänä.

www.facebook.com/events/1285843238127621

8. Sinulle paikka koulutuksen ja työelämän rajapinnassa?

Tamko etsii opiskelijaedustajia useaan koulutuksen neuvottelukuntaan. Etsimme ko. alan opiskelijaa osallistumaan n. kaksi kertaa vuodessa neuvottelukunnan kokoukseen, jossa TAMKin ja työelämän edustajat tapaavat, suunnittelevat tulevaa ja peilaavat koulutusta työelämän tarpeisiin.

Opiskelijaedustajana edustat alasi opiskelijoita ja osallistut koulutuksen kehittämiseen. Neuvottelukuntien kokoukset ovat myös hyväksyttäviä syitä poissaololle opetuksessa. 

Etsimme seuraavien koulutusten opiskelijoita neuvottelukuntien toimintaan kalenterivuodelle 2017:
ensihoitajakoulutus, enviromental engineering, fysioterapia, ICT-ala, konetekniikka, kätilökoulutus, laboratoriotekniikka, liiketalous, matkailu- ja ravitsemusala, metsätalous, röntgenhoitajakoulutus, sairaanhoitajakoulutus, sähkötekniikka

Ilmaise kiinnostuksesi tai kysy lisää sähköpostilla osoitteeseen edunvalvonta@tamko.fi. Kaikki opiskelijaedustajat ja ajantasaisen listauksen löydät osoitteesta www.tamko.fi/opiskelijaedustajat

9. Kysy aktiivituutoreilta -tapahtuma Facebookissa 5.10.

Kysy aktiivituutoreilta -Facebook-tapahtumassa jokainen aktiivituutoroinnista kiinnostunut voi kysyä mieltä askarruttavia kysymyksiä liittyen juuri aktiivituutorointiin oikeilta, eläviltä tuutoreilta!

Vastaamassa keskiviikkona 5.10. opiskelijoiden kysymyksiin ovat aktiivituutorit Arttu (Proakatemia) ja Vesa-Pekka Tuomaala (Fysioterapia).

Aktiivituutorit ovat innokkaita eri alojen opiskelijoita, joilla on aidosti halua lähteä nostamaan kissa pöydälle sekä kertomaan kuinka opiskelijat oikeasti asiat näkevät ja kokevat!

Tapahtumaa moderoidaan etukäteen eli käytännössä Tamkon toimijat tarkastavat kysymykset asiattomuuksista. Kysymysten varsinaista sisältöä ei editoida mitenkään. Kaikki kysymykset koskien aktiivituutorointia ovat tervetulleita!

Mars kysymään askarruttavia ja kinkkisiä:
www.facebook.com/events/186135478489668

******************************************************************************************
AINEJÄRJESTÖT & OPISKELIJAELÄMÄ
******************************************************************************************

10. TIRO ry:n hallitusinfo ja yhdistyksen sääntömääräinen syyskokous

Tampereen Insinööriopiskelijat TIRO ry etsii uusia toimijoita vuodelle 2017. Yhdistyksen hallitus järjestää hallitusinfon keskiviikkona 12.10. klo 17:00 Tamkin L-rakennuksen saunatiloissa. Hallitusinfossa yhdistyksen jäsenten on mahdollista tutustua nykyiseen hallitukseen ja heidän tehtäviinsä ainejärjestössä. Kannattaa tulla paikalle tutustumaan, jos ainejärjestötehtävät kiinnostavat!

Yhdistyksen syyskokous pidetään 26.10. klo 17:00 myöhemmin ilmoitettavassa tilassa. Syyskokouksessa käydään läpi mm. toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2017, sekä valitaan hallitus vuodelle 2017. Tervetuloa kaikki TIRO ry:n jäsenet. Lisätietoja sähköpostilla puheenjohtaja@tiro.fi

11. Tekniikan opiskelijoiden työssäkäyntitutkimus 2016

Työssäkäyntitutkimuksella Insinööriliitto ja Insinööriopiskelijaliitto kartoittavat tekniikan alan ammattikorkeakouluopiskelijoiden kesäharjoittelua, kesätöitä ja opiskelun ohessa tapahtuvaa työskentelyä. 
Tulosten perusteella julkaistaan mm. palkkataulukot kesälle 2017. Tietoja käytetään apuna myös neuvotteluissa työnantajien ja viranomaisten kanssa.
Kyselyn voit täyttää viimeistään  7.10 osoitteessa www.iol.fi/kyselyt ja sen täyttäminen vie aikaa noin 5-10 minuuttia.

Kysely ei koske ensimmäisen vuosikurssin syksyllä 2016 aloittaneita.

12. WAPPULEHTI TAMPPI saapuu TAMKiin

Suomen päräyttävin, perinteisin ja useiten ilmestyvä WAPPULEHTI TAMPPI saapuu TAMKiin!

Show alkaa 11.10.2016 Klo 12 Campusravitan 1/2Q:ssa.

Luvassa on Tamppimaiseen tapaan katsojille Nannaa, Töfföä, wappenhümoria  sekä tietysti HUIIIIIKAISEVA SHOW.

Tapahtumassa opit kaiken tarvittavan tulevasta Tamppivuodesta ja miksi juuri SINUN pitäisi lähteä myyjäksemme.

Tapahtuma on myöskin AINOA tilaisuus liittyä kanssamme yli satapäiseen poppooseen, joka suuntaa kohti Jämsää Suomen suurimpaan opiskelijapaintballiin 13.10!

Tule tai nauti!

13.  Kerin paritanssikurssi opiskelijoille ja nuorille aikuisille

Kulttuuriyhdistys Kerin paritanssikurssilla pääset harjoittelemaan
lavatanssin peruskuvioita tanssimarkkinoiden edullisimpaan hintaan.
Kurssia vetävät ammattitaitoiset tanssinopettajat Riikka Kangasmäki ja
Anssi Kiviniemi.

Voit tulla yksin, kaverin tai puolison kanssa – yksittäisillekin
tanssikerroille.

Kurssi on kaikille avoin ja erityisesti suunnattu opiskelijoille ja
nuorille aikuisille.

HINTA: Kerin jäsenet 2 € / kerta, muut 4 € / kerta (vain käteinen)
AIKA: maanantaisin klo 20.00-21.30.
PAIKKA: Johanneksen koulun sali, Erkkilänkatu 10 (kulku sisäpihan puolelta)

AIKATAULU (tarkista mahdolliset muutokset http://www.kulttuuriyhdistyskeri.fi/ )
ma 3.10. valssi
ma 10.10 tango
(ma 17.10. tauko)
ma 24.10. humppa
ma 31.10. KERTAUS (toivotut)
ma 7.11. salsa
ma 14.11. rumba
ma 21.11. cha cha
ma 28.11. argentiinalainen tango

MIKSI PARITANSSIA?

Paritanssikurssilla saat liikunnan lisäksi nauttia hyvästä seurasta ja
musiikista. Tapaat uusia ihmisiä ja saat ilmaista itseäsi. Liikunnan
harrastajien kannattaakin miettiä kalorien polton mielekkyyttä: onko
juokseminen, salitreeni tms. yhtä mukavaa, sosiaalista, monipuolista
ja romanttista kuin paritanssi?

14. Uusi Sportive -mobiilisovellus auttaa löytämään liikuntapaikat ja –kaverit

Lokakuun alussa julkaistaan virallisesti maksuton mobiilisovellus, jonka avulla voi etsiä liikuntapaikkoja ja pelikavereita lähistöltä. Sportive-sovellus toimii Android ja iOS -alustoilla ja sen voi ladata maksutta sovelluskaupoista. Sportiven avulla voi nähdä liikuntapaikat kartalla ja mobiilipaikannus kertoo, mitkä niistä ovat lähimpänä. Kun sovellukseen syöttää omat lajinsa, näkee muut samaa lajia harrastavat Sportiven käyttäjät ja voi etsiä samantasoista pelikaveria vaikkapa koriskentälle. Sportivessa voi keskustella pelikavereiden kanssa ja luoda ryhmäkeskusteluja. Sovelluksessa voi arvioida ja pisteyttää liikuntapaikkoja sekä järjestellä liikuntakertoja ja paikkavarauksia.
 
Sportive on tarkoitettu niin aktiivisille liikunnan harrastajille kuin aloittelijoillekin. Tavoitteena on, että sovelluksen kautta lähiliikuntapaikat tulevat tutummiksi yhä useammalle ja jokainen voi löytää oman tasoisensa kannustavan peliporukan tai kaverin kuntosalille.
 
Täältä löydät lisätietoa Sportivesta: http://sportiveconnects.com/
Video Sportivesta: https://www.youtube.com/watch?v=zwV-Ndypvko

******************************************************************************************
ENGLISH SUMMARY
******************************************************************************************

15. 6500 members and more - thank you!

Students' Union Tamko has reached 6500 member milestone for the first time in its history. To thank you all beloved members we offer coffee and cake at Solu on Wednesday 5.10.2016, starting at noon. Welcome!

16. Become an International Tutor!

Tamko is training again new international tutors to help our incoming exchange students. In the trainings we will cover for example practical matters concerning the arrival of the exchange students and tutor’s responsibilities.

The training will take place on Thursday 3.11. and on Wednesday 9.11. at 5pm-8pm in auditorium G00-10. We'll invite all participants to a team brief to hear more about tutoring and ask questions.

Coffee and sandwiches are served in the trainings. You'll get a bunch of nice experiences, a lot of new friends and credits. When the course is done, you'll get also an extra point when applying to the exchange.

You can register for the training by following the link below.
Registration ends on Wednesday 26.10.2016.
Registration link: https://lomake.tamk.fi/v3/lomakkeet/22109/lomake.html

Questions? Contact international@tamko.fi 

Welcome to the world of tutoring!

17. The deadline for submitting material for Tamko Topics is changing to Wednesday
 
The deadline for submitting material to be published in Tamko Topics is changing from Thursday to Wednesday. The new deadline for the next Monday Topics issues will be on Wednesdays till 23.59 o’clock. This new procedure will be starting on week 43, meaning the week 44 material must be at the Tamko's Communications Officer's  email (tiedottaja@tamko.fi) by Wednesday 26.10. The material submitted after the deadline will not be published in the upcoming Topics. At the same time we would like to remind you to submit your materials also in English, unless the notification only concerns finnish speaking people.

18. Overallbadge sewing night on 3.10 at Solu
 
Before the upcoming Appro event, it is time to sew your badges collected during Autumn and make your overalls look awesome. There are some needles and string at Tamko, which you can use if you don’t have your own. The night itself starts around 18 o’clock on 3.10. For more information check out the event in Facebook.
 
www.facebook.com/events/1285843238127621

19. A new mobile application called Sportive helps you to find more sport places and friends
 
In the beginning of October, a free mobile application is published that can be used to find sport places and friends in your surrounding area. The application is called Sportive and it is supported by both Android and iOS platforms. The app shows places for sports and points out the closest ones to you. You can also insert your own favorite sports in the application and connect to people who have the same interests for sports. Sportive can also be used for discussing between the new found friends, grade the sport areas and even to arrange schedules and reservations. Sportive is meant for both beginners and pros, and most importantly to connect you with new people and provide you knowledge of the nearby sport facilities and areas.
 
More information here: http://sportiveconnects.com/
Video of Sportive: https://www.youtube.com/watch?v=zwV-Ndypvko

20. Keri’s partner dancing course for students and young adults
 
On the culture society Keri’s partner dancing course, you can practice the basics of dancing in dance halls, for the most affordable price you can currently find. The course will be lead by professional dancing teachers, Riikka Kangasmäki and Antti Kiviniemi.
 
You can come alone, with a friend or with your current partner—for private lessons as well.
 
The course is open for everyone and is mainly meant for students and young adults.
 
PRICE: Members of Keri 2€ / lesson, Others 4€ / lesson (cash only)
TIME: Mondays on 20.00-21.30
PLACE: At Johannes school hall, Erkkilänkatu 10 (enter through the inner yard area)
 
SCHEDULE (check for possible changes at: http://www.kulttuuriyhdistyskeri.fi/ )
Mon 3.10. waltz
Mon 10.10 tango
Mon 17.10. no lesson
Mon 24.10. humppa
Mon 31.10. RECAP (requested dances)
Mon 7.11. salsa
Mon 14.11. rumba
Mon 21.11. cha cha
Mon 28.11. argentinian tango
 
WHY PARTNER DANCING?
In addition to good exercise during the course, you can enjoy from both good company and music, meet new people and get a change to express yourself. And when it comes to burning calories, you can think if it’s more pleasantful to run, cycle or go to gym, instead of having a fun, social, versatile and romantic partner dancing.

21. TAMPPI is coming to TAMK 11.10.2016

TAMPPI kick-starts the annual Joke Contest again, which means the whole Tamppi-year will begin.

This is a show you don't wanna miss (not even a slightest tiny part).

Be at Campusravita 1/2Q on 11.10.2016 at noon or be square!

******************************************************************************************

How to publish in Tamko Topics?

www.tamko.fi/en/tamko-topics

Kuinka julkaisen Tamko Topicsissa?

www.tamko.fi/tiedotus/tamko-topics